Geleneksel Uçurtma Şenliği

Geleneksel Urla Uçurtma Şenliği

Geleneksel Urla Uçurtma Şenliği, Urla’nın Kuşçular köyü, Şifa tepesinde Haziran ayında gerçekleştirilir. Farklı ebatlarda ve modellerde küçük büyük herkesin, rüzgârı önüne katarak maviliklere uçurulan uçurtmalar insana neşe katar. Böylece rengârenk uçurtmalar süsleyecektir.

Urla Belediyesi ve Yaren Vakfı tarafından organize edilen uçurtma festivalinde çocuklara uçurtmalar dağıtılır. Gelen misafirlere çeşitli ikramlarda bulunulur.

Eğlenceli ve piknik havasında geçen Uçurtma festivaline küçük büyük eğlenmek isteyen herkes katılabilir. Urla’da yaşamak ve tatil yapmak bir ayrıcalıktır.

Urla‘da Denize Girilebilecek Plajlar

Urla’ya uçurma şenlikleri katılıp denize girebileceğiniz birbirinden güzel ve temiz plajlar 35-40 kilometrelik uzun sahil boyunca sizleri beklemektedir. Urla İzmir’den ulaşım olarak denize girebileceğiniz en yakın ilçesidir. Urla’nın güneyinden kuzeyine uzanan muhteşem doğası, temiz denizi ve sahili ile güneşin ve denizin tadını çıkarabileceğiniz muhteşem plajlar bulabilirsiniz.

Altınköy Plajı

Altınköy plajında güneşin kavurucu sıcaklığı sizi korkutmasın. Urla’nın güneyinde bulunan Altınköy plajı Urla’nın en soğuk suyuna sahip plajıdır. İzmir merkeze ise 60-65 kilometre uzaklıktadır. Altnköy plajı halk plajı olmasından dolayı girişleri ücretsizdir. Altınköy sahiline giderken Yağcılar Mahallesi, Demirciler tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz.

Demircili Plajı

Kuşçular köyünü geçtikten hemen sonra Demircili Plajına ulaşırsınız.  Serin ve arasındaki köy yolundan geçerek yolculuğunuzu tamamlayacaksınız. Demircili Plajının suyu Altın köy plajı gibi soğuktur. Ayrıca bu plaj yürümesini sevenler için mükemmel bir plajdır. Yürüyüş yaparken karşınıza Flomingo kuşları çıkabilir.

Melengeç Plajı

Demirciler köyü sınırları içerisinde bulunur. İzmir merkeze 60 kilometre uzaklıktadır. Bir aile tarafından işletilmektedir. Girişleri araç başı ücretlidir. Urla’ya gelip deniz, kum ve çimenin keyfini çıkarmak isteyenler için uygun bir plajdır. Melengeç ağaçları gölgesinde tatil yapmak ve kalabalıktan uzaklaşmak isteyenler için vazgeçilmez bir yer. Yalnız yakalanmamak için sabahın erken saatlerde gelmenizi tavsiye ediyoruz.

Kum Denizi (Mavi Bayrak) Plajı

Urla’nın mavi bayrak plajı olarak da bilinen kum plajı 1 kilometrelik alana sahiptir. İzmir Büyükşehir belediyesi tarafından düzenlenerek 2016 yılı yaz sezonu kullanılmaya başlanmıştır. İşletmesi Urla belediyesi tarafından yapılıyor. Urla kum plajı henüz ikinci yılında “Mavi Bayrak” almaya hak kazanmıştır. Kum Denizi Urla’nın tek mavi bayraklı plajı olarak dikkat çekiyor. Mavi bayrak alması ile plaja ilgi katlanarak arttı.

Kum Plajında su oyun parkları, yürüyüş ve bisiklet yolları, çocuk oyun parkları, kafeteryalar, yeşil alanlar ve engellemelere ilişkin düzenlemeler dikkat çeker. Kum Deniz Plajı’na gelen yaşlı ve engelli tüm vatandaşların denize daha rahat ulaşılabilmesi için denize kadar uzanan rampalar vardır. Güneşlenme alanları, tam otomatik WC’ler, duş, soyunma kabinleri, yeme ve içme birimleri vardır. 300 araçlık otoparkı engelsiz yaşam kriterlerine uygun olarak tasarlanmıştır.

Sizlerde Uçurtma Şenliğine katılmak ve sonrasında Urla’nın birbirinden güzel temiz plajlarında bir tatil yapmak istiyor iseniz konaklamada erken rezervasyon için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

0 Yorum

Yorum Yapın