0 545 149 33 17

Saklı Taşkonak Hikayesi

URLA’LILARIN EBE ANNESİ MELAHAT EBE

Saklı Taşkonak Hikayesi , Melehat Aşkın ile başlıyor. Urla’nın eşrafından Kahveci Emin Bey ile Eşi Radiye Hn.ın en küçük kızıdır. 923 yılında eski adı Küçükhamam sokak ,yeni adıyla Sevinç sokakta dünyaya gelmişti. Melahat Ebe Rüştiye Mektebini bitirmiştir.

Urla’da açılan Singer Makine kumpanyasında dikiş ve nakış kursuna katılır. Aynı kuruluşta eğitmen olarak göreve başlamıştır. Görevine devam ederken bazı arkadaşlarının ebe okuluna gideceğini öğrenmiştir. Bu sefer babasını ikna ederek arkadaşı Müşerref Hn.la birlikte Balıkesir Ebe Okulunun yolunu tutmuştur.

1942 yılında okulu başarı ile bitirir. Urla’ya bağlı Uzunkuyu ve çevresindeki 8 köyde görevlendirilmiştir. Genç yaşta Uzunkuyu’ya tek başına gelir.  Melahat Ebe 1959 yılında İstanbul’da Zeynep Kamil Hastanesindeki hemşirelik kursuna katılır.  EBE HEMŞİRE olarak hizmet aşkıyla tekrar Uzunkuyu’ya döner. Ancak kısa bir süre sonra İzmir dışında bir hastaneye tayini çıkar. 17 yıl hizmet ettiği bu insanları ve aile yakınlarını bırakıp gidemeyeceğini düşünerek istifa edip burada kalmak ister. Uzunkuyu’dan otobüse binen Melahat Ebe üzüntülüdür. Aynı otobüsle İzmir’e gitmekte olan Barboros’lu Süleyman Bey durumu öğrenince “Biz ebemizi hiç bir yere göndermeyiz” diyerek Melahat Ebe’yi istifadan vazgeçirir ve gerekli girişimleri yaparak tayinini durdurup Urla Hastanesinde göreve getirilmesini sağlar.

Melahat ebe Urla ‘da

İşte bu andan itibaren Urlalıların en büyük kazancı bu olay olur çünkü gerçek bir emekçi kadına ,Melahat Ebe gibi yüreği görev aşkıyla dolu bir sağlıkçıya sahip olmuşlardır. 1959 yılından itibaren yüreğini ve emeğini ortaya koyarak 1977 ylına kadar Urla Hastanesinde , 2000 yılına kadar da evinde Urlalılara güleryüzüyle hizmet etmiştir.

Melahat Ebe’nin 1942 – 1959 arası Uzunkuyu ve köylerinde,1959-2000 yılları arasında ise Urla’da ve köylerinde girmediği ev ,hizmet vermediği kişi kalmamıştır. Bu tarihler arasında doğanların büyük çoğunluğunun EBE ANNESİDİR. Melahat Ebe bu hizmetleri yaparken ekonomiyi hiç düşünmemiştir. Hizmet verdiği kişilerin omuzlarını okşayarak,güleryüzle geçmiş olsun demiştir. Urla halkı da vefa borcunu az da olsa ödemek istemiş,2000 yılında MİLENYUM KADINI olarak seçip plaket vermiştir.

ESKİ URLA VE URLA’LILARIN gönlünde taht kurarak 17 AĞUSTOS 2010 YILINDA vefat etmiştir. Biz diyoruz ki gönüllerinde taht kurduğun Urlalılar seni hiçbir zaman unutmayacaktır.

Saklı Taşkonak Hikayesi ile sizleri otelimizde yaşatmak isteriz. 

www.saklitaskonak.com adresimizden bizi ziyaret edin.

Bizimle iletişime geçmeyi unutmayın  0 545 149 33 17

İzmir’ in tarihi kenti Urla’da bulunan Saklı Taş Konak Otelimizde sizleri misafir etmekten mutluluk duyarız.