0 545 149 33 17

Urla Bağbozumu Festivali

Urla Bağbozumu Festivali, her yıl Ağustos ayında sonundadır. Urla her yıl düzenlenen bağ bozumu festivallerine ev sahipliği yapıyor. Bağ bozumu festivalleri her yıl Cumhuriyet meydanında büyük coşku ile kutlanır. Ege’nin en gözde tatil bölgesidir Urla. Doğal kalan köyleri ve tertemiz havasından, denizinden, geleneksel festivallerinden faydalanın. Aynı zamanda Urla yemyeşil üzüm bağları ile de göz kamaştırıyor. Eğer sizlerde festivalin bir parçası olmak isterseniz mutlaka Urla’yı tatil plan listesine eklemelisiniz.

Urla’da deniz, zeytinyağı ve üzüm bağlarının yanı sıra Urla ile özleşmiş Nisan ayı sonlarında veya Mayıs ayı başlarında enginar festivali de buradadır. Urla’ya geldiğinizde hazırladığınız rota’da ilerlemek, vakti iyi değerlendirmek oldukça önemlidir.

Urla Bağbozumu Festivalinde Görülmesi Gereken Yerler

Urla’da tatil planı yaparken gidip görebileceğiniz noktaları harita üzerinde işaretleyebilir ve tatilinizi pasta misali dilimlere bölebilirsiniz. Çünkü Urla’da her bir dakika bir güzellikten mahrum kalacağınız anlamına gelmektedir.

Urla Bağ bozumu rotasında mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi Mozaik Şarapçılıktır. Çok büyük bir arazi üzerine kurulan Mozaik Şarapçılık tesisinin en dikkat çekici yönü ise şaraptan sonra her yerde atların dolaşmasıdır. Görülmeye değer havası ile şarap ve atların nasıl iç içe geçtiğini burada görebilirsiniz.

İzmir Urla’da üretilen şaraplar genel olarak butik şarapçılık diyebileceğimiz kaliteli türden şaraplardır. Kısacası burada üretilen şaraplar market markaları şaraplardan daha lezzetli ve kalitedir.

6000 yılık üzüm bağlarının bulunduğu Urla birçok efsanelere konu olmuştur. Bir rivayete göre Roma İmparatoru Domitianus Urla üzüm bağlarının Roma’da bulunan üzüm bağlarından üstün olmasına katlanamamıştır. Domitianus’un kıskançlığa varan saplantısı askerlerine verdiği bütün bağların yakılıp yıkılmasına kadar gitmiştir. Filozof Skopelianos tarafından örgütlenen halk Domitianus’un bu karasından vaz geçirir. Böylece üzüm bağları yakılıp yıkılmaktan kurtulur.

Urla’da Gezilebilecek Yerler

Urla’da yılın her döneminde doğal güzelliklerine hayran kalacağınız, güzel tatil yapabileceğiniz birçok tatil yeri bulunmaktadır. Berrak denizi, mavi bayraklı plajları, antik kenti ve mükemmel doğasıyla yerli ve yabancı turistleri cezbetmektedir. Ege geleneklerini yansıtan Urla plajlarına gidebilir, sanat sokağını gezebilirsiniz. Sanatseverlere, tatilcilere ve kafa dinlemek isteyenlere hitap eden Urla misafirlerinin dinlenmesine yardımcı olacaktır. Urla’da gezilecek yerleri sizler için listeledik.

Sanat Sokağı,

Malgaca Pazarı,

Çeşmealtı İskelesi,

Karantina adası,

Bademler Köyü Sokakları,

Barbaros Köyü Taş Evleri,

Altın Köy Plajı,

Urla Kum Plajı.

Urla Antik çağlara kadar uzanan ve günümüze kadar gelmeyi başaran 6000 yıllık şarap geçmişine sahiptir. Urla’da şarap üretimi yapan kişilerin yaptığı bir projedir Urla bağ yolu. Urla için oldukça önemli bir projedir. Günümüzde hizmet veren MMG şarapçılık, Urla şarapçılık, Mozaik şarapçılık, Usca şarapçılık ve Urlice şarapçılıktan Urla’ya gediğiniz zaman şarap hakkında bilgi alabilirsiniz. Şarap mahzenlerini gezebilirsiniz. Ayrıca şarapların tadına bakabilirsiniz.

Urla’da kendinize uygun birçok gezip görebileceğiniz mekânlar bulabilir ve huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz.

Urla Sanat Sokağı’na yakın bir otelde konaklamak için mutlaka  www.saklitaskonak.com adresimizden bizi ziyaret edin.

Bizimle iletişime geçmeyi unutmayın  0 545 149 33 17