0 545 149 33 17

Urla Enginar Festivali

Geleneksel Urla Enginar Festivali

Geleneksel Urla enginar festivali, her yıl düzenli olarak nisan ayında Urla mutfağını tanıtmak amacı ile düzenlenir.  Festivaller Urla’ ya renk, hareket, heyecan katmaktadır. Festival Urla Cumhuriyet Meydanında yapılmaktadır. Bu festivalde üreticiler kendi ürettikleri sebze ve meyveleri satarlar. Enginarların bilinirliği üzerinde çok büyük katkısı olmuştur. Özellikle Türkiye genelinde birçok insan enginar ve Urla’yı özleştirmeye başlamıştır.

Ege ve Akdeniz civarında yetişen ve Urla ile bütünleşen sakız enginarı tadı ve sağlığa faydalarından açısından sofralarımızı süsler. Urla ile özdeşmiş olan sakız enginarının normal enginardan bazı farklılıklar vardır. Sakız enginarının farklılıklarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Sakız enginarı diğer enginarlara göre daha küçük ebattadır.

Urla ile özleşen sakız enginarları daha kuyu yeşil renge sahiptir. Yapraklarında ise ara ara mor lekeler vardır.

Diğer enginar çeşitlerine tam tersine çanağı büyüdükçe lezzeti artmaz. Aksine küçük olanlar daha lezzetlidir.

Sakız enginarlarının yaprakları sert değildir.

Sakız enginarlarının en belirgin farkı iç kısmının sakız gibi beyazdır.

Adına bu özelliğinden dolayı sakız enginar denir.

Enginar Festivalin de Konaklama Yerleri

Urla’da gelenekselleştirilmiş olan Enginar Festivali’nde eğlence, birçok kültürel nokta vardır. Bunların başında ise Sanat Sokağı gelir. Birbirinden farklı yapıları ile bu zengin tarihi gezmenin mutluluğunu yaşarsınız.  Ayrıca İzmir bölgesi şarap ve diğer yöresel ürünler, yöreye özel yemekler, tatlılar, hediyelik eşyaların bulunduğu bir sokak. Sanat Sokağına iki adım mesafede olan Saklı Taş Konak 1900’lü yıllardan kalma eski Rum konağını restore ederek küçük (butik) bir otele çevirdik. Saklı Taş Konak’ı birleştiren bağ ise Ebe Melahat’in bu konakta zamanında istisnasız herkese yüce gönüllülük ile fayda sağlamış olmasıdır.

 Saklı Taş Konak misafirlerine ev olduğunu hissettiren bir ortam sunar. Butik otelimiz 4 odadan oluşmaktadır. Konakladığımız “Razaki ” isimli odamızda; 120 yıl öncesinin taş duvarlarının basit ham haline dantel işlemeleri, lambaderlerin enstantanelerine şükranlarımızı sunduk. Doğallığını hiç bozmadık. En fazla 13 kişinin kalabileceği birbirinden farklı 4 odadan oluşmaktadır. Otelimiz 5 yaş üzeri çocuklu ailelere ve çiftlere hitap etmektedir. Butik otelimizin bahçesi mevcuttur.

Güne başlarken olmaz ise olmazlarımızdan olan kahvaltı sunumunda da albenisini bozmadık. Özellikle ıspanaklı böreğin, kırmızıbiber sosunun ve özellikle reçellerinin tadım merasimlerini kaçırmayın.

Sizlerde geleneksel Urla Enginar Festivaline katılmak ve Saklı Taş Konak’ ta konaklamak isterseniz erken rezervasyon için bizimle iletişime geçiniz.

nerede kalacağınıza karar verirken mutlaka  www.saklitaskonak.com adresimizden bizi ziyaret edin.

Bizimle iletişime geçmeyi unutmayın  0 545 149 33 17