0 545 149 33 17

Urla Gastronomi Festivali

Urla Gastronomi Festivali, İzmir merkeze 40-45 dakika mesafede bulunan Urla’da yapılmaktadır. Sultanlar Vadisi’nin mükemmel doğa manzarasına sahip geniş alanda yapılır. Urla masmavi denizi, yeşil doğası, enfes Ege lezzetleri ile huzurlu bir tatil kasabasıdır. Sakin, sade ve mütevazi bir tatil beldesi arıyor iseniz gideceğiniz yerler listesine mutlaka Urla’yı eklemelisiniz. Tatilinizi kalabalıktan uzak geçirmek ve tarihi tüm dokusuyla hissetmek istiyor iseniz Urla’yı tercih etmelisiniz.

Gastronomi Festivali, bölge ya da yörelerde yapılan yiyecek ve içeceklerin yapımı, sunumu, tadımlanması ve reçetesi gibi detayların bulunduğu geleneklerin ve kültürel özelliklerin yer aldığı bir tür etkinliktir.

Ürün-üretici-şef buluşmaları, sohbet tadında etkinlikler, sosyal sorumluluk projelerine yer verilmektedir. Daha öncesinde tatmadığınız Ege lezzetlerinin tarifini deneme fırsatı sunacak. Gastronomi etkinlikleri ile başlayacak olan etkinlikler festivaller, Sultanlar vadisinde konserler ile devam eder. Urla Caz Festivali’nde Türkiye’nin önce gelen müzisyenleri dinamik sahnesiyle caz rüzgârları estirir.

Türkiye’de geleneksel festivaller denilince ilk akla gelen yer Urla tatil beldesidir. Urla’da festivaller ilkbahar ile başlar ve sonbahara kadar devam eder. Sakin olan beldeyi festivaller hareketlendirir.

Ege Mutfağı

Ege mutfağı, zeytinyağlıların ve otların ağırlıkta olduğu eşsiz lezzetlerden oluşmaktadır. Ayrıca taze deniz mahsullerini Urla tadabilirsiniz. Günlük hazırlanan zeytinyağlıları, lezzet sınırlarını zorlayan güveçleri ve geleneksel hamur işleri ile misafirlerin kalbini çalmıştır. Sanat sokağında gezerken küçük bir mola verebilirsiniz.  Bu arada keçi sütü ile yapılmış enfes dondurmaları ve acıbadem kurabiyeleri de denemelisiniz.

Urla’da birçok festival düzenlendiği ve yaz aylarında sakinliğin tercih edenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Konaklama yerinizi mutlaka önceden ayarlamalısınız.

Urla Sanat Sokağı

Urla’nın merkezin de yer alır. Konsept kafelerden seramik atölyelerine, antikacılardan el yapımı ürünlerin satıldığı dükkanlara kadar bir çok seçenek sunar.  Sanat sokağında zevkinize uyan mekânlar bulabilirsiniz. Ayrıca eş, dost, arkadaşlarınıza aradığınız hediyelik eşyaları da burada bulabilirsiniz.

Malgaca Pazarı

Malgaca pazarı, dükkânları tarih kokan, geçmişten günümüze tüm değişikliklere ve kentleşmeye rağmen yaklaşık iki asırdır varlığını dürdürmekte. Tarihlerine baktığımız zaman Arasta o dönemlerin alışveriş merkezini temsil etmiştir. Bakkal, manav, kasap, terzi ve birçok dükkanı aynı yerde bulabiliyormuşsunuz. Arastada alışverişin yanı sıra dostluklar pekiştirilir, çaylar ve kahveler içilirken sohbetler edilirmiş. Haftalık kurulan pazarla misafirlerini karşılarmış. Köylüler ellerindeki ürünlerini Malgaca’ya getirir, burada satışa sunarlarmış. Arasta ve Malgaca yan yana bulunurlar. Malgaca ve Arasta eski günlerini yaşayamıyor olsa da tarih kokan dokusunu hala kaybetmemiştir.

Urla Plajlarında Yüzün


Ege’nin incisi, İzmir’in sahil kasabası olan Urla’da denize girmek için elbette çok alternatifiniz var. Unutmamanız gereken nokta bu masmavi denizin sularının biraz serin olduğu. Urla yaklaşık 40 km’lik upuzun bir sahil şeridine sahip, bu sebeple plaj seçeneğiniz de oldukça fazla. Eğer soğuk denizi seviyorsanız Urla’nın mümkün olduğunca güneyine gitmelisiniz. Altınköy, soğuk sularıyla tam size göre. Demircili Koyu‘nda yer alan tek tesis olan Ada Camping‘e gidip piknik tadında bir gün geçirebilirsiniz.

Piknik denildiğinde aklınıza hemen mangal  geliyorsa üzülmeyin, onu da kiralamanızda tesis size yardımcı oluyor. Çeşmealtı, Urla’da denize girmek için tercih edebileceğiniz diğer yerlerden biri. Çok uzun bir sahil şeridine sahip olan Çeşmealtı‘nda farklı zevklere hitap eden birçok tesis bulunduğu için alternatifiniz de çok. Deniz biraz ılık olsun derseniz, Özbek‘teki Aydilek Koyu‘nu tercih edebilirsiniz. Burada denize havuza girer gibi merdivenle girmeniz gerekiyor. Aydilek Koyu’nda deniz suyu diğer plajlara göre daha ılık. Ancak denizkestaneleri sebebiyle deniz ayakkabılarınızı yanınızda götürmeyi unutmamanız konforunuz açısından önemli.
Urla’ya gittiğinizde deneyimlemeniz gereken 10 eşsiz tavsiyeyle seyahat programınızı renklendirebilirsiniz.

Urla Gastronomi Festivallerine Katılın


Türkiye’de neredeyse festival denince ilk akla gelecek tatil beldelerinden biri Urla. İlkbahar ile başlayıp sonbahara kadar devam eden Urla festivalleri, bu sakin beldeyi hareketlendiriyor. Her yıl Mart ayı sonuna doğru yapılan ve iki gün süren Urla Ot Festivali, Ege’nin birbirinden güzel otlarını tatmanıza ve tanımanıza imkan sağlıyor. Nisan ayında ise Uluslararası Urla Enginar Festivali düzenleniyor. Dünya Gurme Şehirler Ağı‘na üye olan Urla, bu festival ile her geçen sene daha fazla ziyaretçiyi kendisine çekiyor. Ağustos ayının ikinci haftası ise Urla Geleneksel Bağbozumu Şenlikleri yapılıyor. Lezzet odaklı bu festivaller bile Urla’ya gitmek için oldukça geçerli sebepler.

Urla’nın Meşhur Enginarını Tadın
Urla’ya gidip enginar yemeden dönmek olmaz. Urla Yarımadası’na özgü sakız enginarı; erkenci, düz yapraklı ve lezzetli bir enginar türü. Urla Enginar Festivali’nde enginar dolmasından böreğine, enginarlı balıktan boyoza klasik ve yenilikçi tarifleri bir arada denemek mümkün.Karantina Adası’nı Ziyaret Edin


Urla’dan yapılan yol sayesinde bir yarımadaya dönen Karantina Adası, Osmanlı döneminde İzmir’e gelen yabancıların ve hac kafilelerinin sağlık kontrollerinin yapıldığı yer aslında. Gelenler bulaşıcı bir hastalık taşıyorsa burada teşhis konulur ve tedavi edilirmiş. En eski limanlardan biri olması sebebiyle birçok gezginin Osmanlı Devleti’ne girişi, bu adada yapılan kontrolden sonra gerçekleşirmiş. Bu kontrollerin yapıldığı bina günümüze kadar ulaşmış. Adada yapacağınız gezintide bu binayı da yakından görebilirsiniz.

Klozamenai Antik Kenti’nde Tarihe Tanıklık Edin
Limantepe‘nin batısında bulunan tepelerden biri olan Karantina Adası’nda yer alan Klozamenai Antik Kenti, Helenistik dönemden kalma bir yerleşim yeri. Yapılan kazılar sonucu dünyanın ilk zeytinyağı atölyesi de burada bulundu.


Urla’nın Muhteşem Köylerini Gezin


Barbaros Köyü, Balıklıova Köyü, Özbek Köyü ve Bademler Köyü korunmuş doğası, tertemiz havası ve sıcakkanlı insanları ile gezilmeye değer yerlerden. Tabii, bunların içinde favori olan Bademler Köyü, Türkiye’nin tiyatroya sahip olan tek köyü olmasıyla biliniyor. Burası tam bir sanat yuvası. 70 yıllık kütüphaneye ve oyuncak müzesine de sahip olan köy, kültürel açıdan doyuma ulaşabileceğiniz muhteşem bir rota.Urla’daki Tarihi Evlere Uğrayın


Sanat sokağından çıktıktan sonra Necati Cumalı Kültür ve Anı Evi karşınıza çıkıyor. Edebiyatseverlerin buluşma noktasıdır bu ev. Necati Cumalı’ya ait ödülleri, yazarın kişisel eşyalarını ve eserlerini görebilirsiniz. Susuz Yaz, Boş Beşik ve Tütün Zamanı gibi eserleriyle Türk edebiyatında önemli bir yeri vardır. Necati Cumalı’nın yaşadığı evi müze olarak ziyaret etmek tarihe tanık olmanızı sağlıyor. Nobel ödüllü Yunan şair Yorgo Seferis’in bütün çocukluğunu geçirdiği yazlık ev ise şimdilerde bir otel. Şiirlerinde İzmir ve Urla’nın ayrı bir yere sahip olduğunu söyleyen şair, mübadele nedeniyle her şeyi bırakıp ailesi ile birlikte bu evi terk etmiş ve aradan neredeyse 40 yıl geçtikten sonra 1950’lerde bu evi tekrar ziyaret etmiş.

Urla Gastronomi Festivali için geldiğinizde Şarap Mahzenlerine Gidin, Bağ Gezilerine Katılın
Urla’da bir bağbozumu festivalinin düzenleniyor olması tesadüf değil elbette. Urla’nın antik çağlardan günümüze kadar gelen yaklaşık 6000 yıllık bir şarap geçmişi var. Bölgenin şarap üreticilerinin hayata geçirdiği Bağ Yolu Projesi ile şarap üretiminde Urla her geçen gün adından daha çok söz ettirir oldu. Birçok tesisin olduğu bölgede şarap mahzenlerini gezebilir, şarap tadımlarına katılabilirsiniz. Urla Şarapçılık, Usca Şarapçılık, Mozaik Şarapçılık ve Urlice Şarapçılık bu tesislerin başında geliyor. Türkiye’nin vegan sertifikalı ilk şaraplarına sahip Ayda Winery de Urla-Seferihisar’da bulunuyor. Her bütçeye ve her zevke hitap eden şarapları bulabilirsiniz. Mahzenleri gezmeden ve şarap tadımı yapmadan Urla’dan dönmemelisiniz.

Urla Gastronomi festivali için,  Urla Sanat Sokağı’na yakın bir otelde konaklamak için Nerede kalacağınıza karar verirken mutlaka  www.saklitaskonak.com adresimizden bizi ziyaret edin.

Bizimle iletişime geçmeyi unutmayın  0 545 149 33 17

İzmir’ in tarihi kenti Urla’da bulunan Saklı Taş Konak Otelimizde sizleri misafir etmekten mutluluk duyarız.