0 545 149 33 17

Urla Hakkında

İzmir’in şirin bir ilçesi olan Urla hakkında bazı bilgiler vermek istedik. Urla Şehir merkezine 38 km mesafededir. Urla’nın güneyinde ve kuzeyinde Ege Denizi bulunur. Batısında Çeşme ilçesi, güneyinde Seferihisar ilçesi, doğusunda ise Güzelbahçe ilçeleri yer alır. Tarihi dokusunu korumayı başarmış, sakin havası ve temiz denizi ile tatilcilerimize bol huzur vadetmektedir. Ege bölgesinin en güzel tatil beldeleri arasında yer alır. Urla’nın yüz ölçümü 728 kilometredir.

İzmir Urla İlçede hâkim bitki örtüsü ise delice, defne, koca yemiş, zeytin, mersin ve makilerdir. Arazi yapısı ise dağlık ve tepeliktir.

Urla Klazomenai

Tarihi antik kent dönemine uzanan Urla’nın eski adı Klazomenai’dir. Klazomenai 12 iyon kentinden biridir. Limantepe mevkisin de yer alır. Ege bölgesinin en eski ve uzun süreli yerleşim yeri olmuştur. Günümüze kadar yapılan kaz çalışmalarının ardından bölgenin en tarihçesinin en az 4000 yıla dayandığı tahmin edilmektedir.

Urla ege sahil bölgesinin en eski ve uzun süreli yerleşim yerlerinden biridir. 1071 yılından sonra Anadolu’da Türklerin hâkimiyetinin artması ile sırayla Büyük Selçuklular, Anadolu Beylikleri, Osmanlı İmparatorluğu bölgede hüküm sürmüşlerdir. 1. Dünya savaşı sırasında 3 yıl işgal altında kaldıktan sonra 12 Eylül 1922’de işgal altından kurtulmuştur. Urla isminin nereden geldiğine dair farklı düşünceler bulunmaktadır. Rumca “bataklık” anlamına gelen “Vurla” sözcüğünden üretildiğine dair görüşler vardır. Ayrıca Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde şehrin Kıdafe Kralı’nın kızı tarafından kurulduğu bu şehre “Urli” adının verildiğide geçmektedir. Urli ismi zamanla dilde dile “Urla” şekline döndüğü rivayetler arasındadır.

Urla Akdeniz ikliminin bütün özelliklerine sahiptir. İzmir körfezinden Karaburun ve Foça açıklığının karşısında bulunması sonucu sürekli esinti vardır. Bundan dolayı yaz ayları sıcak, kış ayları ise ılık ve yağışlıdır. Urla’nın en yoğun dönemleri Haziran ve Eylül arasındaki dönemde yaşanır. Nisan ayından itibaren denize girebileceğiniz Urla’da deniz suyu sıcaklığı ortalama 22 derecedir. Bölgede yılın 8-9 ayı bol güneşli ve ılık havaya sahiptir. Urla’da denize girilebilecek birçok plaj bulunmaktadır. Urla ilçesinde önemli akarsular bulunmaktadır.

Urla aynı zamanda çeşitli festivallere ev sahipliği yapan şirin bir ilçedir. Bu festivallerin başında uluslararası enginar festivali, ot, zeytin barış festivali, jazz ve gastronomi festivalleri gelir.

Urla hakkında daha fazla bilgiyi bir çok platformdan da ulaşabilirsiniz.

Şehir merkezinde , sakin huzurlu tarihi bir konakta konaklamak isterseniz mutlaka  www.saklitaskonak.com adresimizden bizi ziyaret edin.

Bizimle iletişime geçmeyi unutmayın  0 545 149 33 17

İzmir’ in tarihi kenti Urla’da bulunan Saklı Taş Konak Otelimizde sizleri misafir etmekten mutluluk duyarız.